trinitypooh2006
trinitypooh2006 trinitypooh2006
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

Can you show and tell how you got the answer

Can you show and tell how you got the answer class=

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 24-01-2018
You want the unit cost   __per__   student.
That means divide the cost by the number of students.

$65.50/12 = $5.46

Answer: C. $5.46
Answer Link
Tonkotsu
Tonkotsu Tonkotsu
  • 24-01-2018
If the science teacher spent $65.50 on materials for the Mousetrap Car event, to find the unit cost per student you must divide the total cost by the number of students.

$65.50 ÷ 12 = 5.458 rounded to the nearest hundredth, it is C. $5.46 
Answer Link

Otras preguntas

What is 3/4 of 16 pennies
How did the colonists justify their protests and ultimate rebellion ?
How do you fins the sum of 2/10 and20/100?
48 fl oz=      c           what is the answer
Is moss a decomposer?
48 fl oz=      c           what is the answer
Eric and Frank want to equally share 4/3 feet of rope. What length of rope should each friend get? Explain how to use a drawing to help solve the problem.
Write 115.9% as a fraction
How do you find the sum of 4/10 and 55/100?
A worker is hired for $80 a day on the condition that if business is slow, the worker will only receive half pay.  At the end of 20 days, the worker receives $1