KingRydor KingRydor
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

apples sell for $1.40 per pound and bananas sell for $0.60 per pound. Jessie bought some apples and some bananas to make a fruit salad. Jessie pent a total of $5.50
Write an equation to represent this situation

Respuesta :

ToffeeMilk
ToffeeMilk ToffeeMilk
  • 24-01-2018
a+b=$5.50

I hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

Find the plane containing the points (1,4,-1) (2,1,1) (3,0,1)
solve pls brainliest
Read and record the temperature on each of these thermometers. 100 09 50 40 30 20 Ro °C 100 90 06 70 60 50 40 30 20 10 100 80 70 60 50 40 30 220 °C 100 06 50 10
Project: Proposal: Classroom LAN 1. Write a proposal for a LAN for one of your classrooms. How many computers would you need? What technology-token ring or Ethe
Which statement most clearly describes Martin in the early part of the "The Medicine Bag"?
Aball is travelling at a constant speed of 6 m/s is a circle of radius 2m. What is the centripetal acceleration of the ball? O 18 m/s^2 O 10m/s^2 O 12 m/s^2 O 3
How many 5-pound bags of apples can be made from 400 apples, each weighing 1/4 pound?
what is correct answer key pdf​
What best defines the Constitution?
Given the function 7x+2y=6, rearrange the equation so that x is the independent variable.