LuLu1969
LuLu1969 LuLu1969
  • 24-01-2018
  • Mathematics
contestada

If 8lbs of oranges cost $12.00 how would we write as x=
2 lbs cost $3.00 so 8lbs is $12.00

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 01-02-2018
2x = $3.00

x = $1.50

8($1.50)= $12 for 8 lbs
Answer Link

Otras preguntas

In a paragraph of at least three sentences, explain the mood of this excerpt from Little Brother. Provide details from the text to support your answer. I kept
Twenty-six is what percent of 40? And please example! A. 13% B.24% C.65% D. 154%
Jake needs 8 cups of milk to make a chocolate shake for his family. His measuring device measures liquids by the pint. If 1 pint is equal to 2 cups, how many pi
At the Second Continental congress Washington was elected A. president of the newly declared United States. B. chairman of the Congress. C. colonial diplomat t
Why was Maximilien de Robespierre executed?
Coins are produced at the United States mint in Philadelphia. If the mint can make 45,000 coins each hour. How many coins can it make in 24-hour period?
The music style Spain is famous for is
The area of the smaller triangle is 36 square inches. What is the are in square inches of the larger triangle? A 54. B 108. C 324. D 432
Why does the government force Harrison Bergeron to wear glasses with thick wavy lenses?  A.To give him headaches  B.To correct his colorblindness  C.To enhance
Which sentence best describes the relationship between the mole and Avogadro’s number?