mrwondertrade mrwondertrade
  • 25-01-2018
  • Mathematics
contestada

If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 25-01-2018
1.60 + .80 = 2.40

Michelle spends $2.40 in all everyday

2.40 x 5 = 12

Michelle spends $12 in 5 days

hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

evaluate the expression 8(-2)(5) Help me????
I can’t figure out how to do a and b for 33
Please help? 13-[tex] \frac{3}{2} [/tex]x=37
712 ÷ 74 is equal to _____. 13 3 73 78
Find the outlier of the set of data 80,71,75,69,74,17,82
List the eight parts of speech and give an example of each
the area of a triangle
what effect did french and indian war have on the native american tribes who fought in it
How did shays’ rebellion and the whiskey rebellion demonstrate the need for stronger government/reforming the articles of confederation?
A scientist has discovered a new molecular compound that is a long chain of 26 carbons bonded together, with a methyl group on one end and an acid group on the