awesomesauce087
awesomesauce087 awesomesauce087
  • 26-01-2018
  • Mathematics
contestada

Jesse bought 5.2 pounds of grapes for &7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost?

Respuesta :

darkoair79 darkoair79
  • 26-01-2018
Rounded, it would cost $4.50 :)
Answer Link

Otras preguntas

A control gate in the form of a parabolic segment of base 12 and height 4 is submerged in water so that its base is 2 units below the surface of the water, as
Assuming no air resistance, all projectiles have: a. constant vertical motion and accelerated horizontal motion. b. constant vertical motion and constant horizo
An atom in its ground state contains 33 electrons. how many of these electrons are in p orbitals?
Jaime operates internet gambling sites in countries where this is legal. jaime accepts e-payments at the sites and pays winnings through foreign-based banks. u.
I have a very question what is the viruz more dangerous for the word
The combustion of 1 mol ch4 releases 803 kj of energy. how much energy is produced from the combustion of 5.00 mol ch4.
Fiona wants to use the scientific method to answer the question “Do oxygen levels in the air affect rates of photosynthesis?” She reads about photosynthesis in
Do you agree or disagree with the textbook definition of critical thinking? why or why not?
Find the formula for an exponential function that passes through the two points given. (x, y) = (0, 5) and (x, y) = (3, 135)
An earthquake's epicenter is _____. (1 point)the place on earth's surface directly above the focus a spot halfway between the focus and the surface the spot bel