luispinedap0gu5v luispinedap0gu5v
  • 25-02-2018
  • Mathematics
contestada

leo bought 6 chew toys each chew toy cost 4.how much did leo spend for the chew toys

Respuesta :

elip1
elip1 elip1
  • 25-02-2018
6•4=24 so he spent a total of $24
Answer Link
screechie
screechie screechie
  • 25-02-2018
Leo spent $24

1 chew toy equals $4

6 chew toys multiplied by 4 equals $24
Answer Link

Otras preguntas

What type of combination is a mixture? A. electrical B. chemical C. physical D. thermal
Find two consecutive whole numbers that 12 lies between
Simplify (2x – 2y)(2y + 8) = ? A. 4xy + 16x – 4y2 – 16y B. 4xy – 16x – 4y2 – 16y C. 4xy – 4y2 D. 4xy + 16x + 4y2 + 16y any help thanks
Which statement best describes the characteristics of Greek drama and theater? A. The Greeks only wanted to see dramas that made them feel happy and that did
How is energy conserved in a transformation?
What does it mean if the probability is 0% that a blue marble will be drawn form a bag? A. The number of blue marbles in the bag is unknown. B. There is only on
Which words in this sentence are an independent clause? Tide pools are depressions in rocks along the coastline that fill with seawater when the tide retreats a
Use the following quote from Enlightenment philosopher Voltaire to answer the question below: "It is dangerous to be right in matters on which the established a
"The sentence "Lucy called Linda on her day off" is confusing because? A: it has two subjects.B: the antecedent of the pronoun is unclear. C: we dont know what
The exchange of oxygen, food, and waste between mother and fetus occurs at.....