ijot67
ijot67 ijot67
  • 22-01-2016
  • Mathematics
contestada

can someone please help me on all of them

can someone please help me on all of them class=

Respuesta :

hanvoldj
hanvoldj hanvoldj
  • 22-01-2016
Cost in dollars a= cupcakes b=cookies. 2a+1.5b a. The cost for one cupcake is $2 and the cost for one cookie is $1.50 b. The total cost for 6 cupcakes and 6 cookies is $21 $2(6)+ $1.50(6)=? $12+$9= $21 c. Is $20 enough to buy 7 cupcakes and 4 cookies? Yes $2(7) + $1.50(4) $14+$6=20 7 cupcakes and 4 cookies cost exactly $20
Answer Link

Otras preguntas

Should a president die in office, which official succeeds the president if the vice president is unable to assume the role? A.secretary of state B.first lady C.
How does ATP store energy for life's processes and how is it recycled?
Which of the following is not a listed provision in any of the treaties with Tribal Nations? Select the best answer choice. A)Friendship and military alliances
why is 16:14 and 64:60 not equivalent
What is the solution to the compound inequality?
why is 16:14 and 64:60 not equivalent
What is the change that occurs when a substance changes from a gas to a liquid? Melting Boiling Evaporation Condensation
Birds and reptiles conduct _____ fertilization and lay the eggs outside of the body. a. internal b. external
What is the solution to the compound inequality?
What type of information is being presented by a scientist who has a reason for presenting information a certain way?