am90744 am90744
  • 22-03-2018
  • Mathematics
contestada

Elle can buy 2 quarts of milk for $3 or 1 gallon of mik for $3 wich is a better deal? Explain.

Respuesta :

hudadagra hudadagra
  • 22-03-2018
The better deal is 1 gallon of milk for $3.

because 1 gallon is 4 quarts and she will only buy 2 quarts for the same price.

Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

He metaphor "water's broken mirror" (line 1) suggests that
what is the main diffrence between puirituin and the great awakening
[tex]2(a + 3) = - 12 \\ [/tex]
Write 9.75% as a fraction in simplest form
The French and Indian War was a war between _____________. A) French colonists and some Indian tribes B) France and England C) French Indians and English co
Why do doctors prefer to remove tumors rather than treat them with radiation and chemotherapy? A. Radiation and chemotherapy are more expensive than surgery.
Zookeeper Al wants to give each monkey at the zo o an equal number of bananas. There are 37 monkeys in th e zoo and 567 bananas. How many bananas does each mo
Last week the temperature read a total of 17 degrees over the course of a day.if the high for the day was 101°F what was the low for the day
What element of dantes inferno showed the reader that he wants to expose the corruption in the church
What defined the two emerging political parties during this time?