rainbowluna06 rainbowluna06
  • 23-03-2018
  • Mathematics
contestada

Maggie bought 52 ounces of swordfish selling for $6.92 per pound. What was her total cost?

Respuesta :

Jazzymtz
Jazzymtz Jazzymtz
  • 23-03-2018
52/16=3.25
6.92*3.25=$22.49
Answer Link
godwinihagh
godwinihagh godwinihagh
  • 22-01-2020

Answer:

Maggie’s total cost was $22.49.

Step-by-step explanation:

Weight conversion from ounces to pounds: 16 ounces = 1 pound; therefore, 52 ounces of swordfish = 52 ÷ 16 = 3.25 pounds.

We were informed that 1 pound of swordfish cost $6.92; therefore, 3.25 pounds of swordfish would cost Maggie = $6.92 × 3.25 = $22.49.

Answer Link

Otras preguntas

List characteristics of teeth that would enable them to be used as individual evidence as opposed to class evidence
Art nouveau was largely a reaction to forms which grew out of
- 5/8 multi[lied by 2/3
Why is it difficult to make drugs that effectively fight against hiv?
A hockey stick costs $67.06. Which equation represents the cost, c, of n sticks?
A cylindrical tank has a radius of 23m and a height of 52m what is the lateral are
During exercise the amount of what carried in the blood to the muscles increases
the function g(x)= - (x)^2+5 opens which way
Si mi esposo dice que me odia y tiene su amante porque no se divorcia si el:proceso esta abierto, es solo para controlarme o manipularme?
What is truman’s Most likely purpose in this excerpt