roselyngarcia18 roselyngarcia18
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Nolan bought 26 yards of heavy duty rope at the hardware store the road cost two dollars per foot how much did Nolan pay for the rope

Respuesta :

katelyngilbert katelyngilbert
  • 24-04-2018
26 yrds • 3ft per yrd= 78 ft • $2 per ft = 156
Answer Link
pandapoo
pandapoo pandapoo
  • 24-04-2018
Nolan paid $156.

You multiply 26 by three to find the number of feet he bought. It's worth 2 dollars per feet, so multiply that by $2. 
Answer Link

Otras preguntas

Anyone know how to do this? Look at picture
I need help on this question please help?
What are the advantages and disadvantages of DNA foresics/analysis?
Would there be a problem or a major event in a horror story?
Write y=2x^2+8x+5 in vertex form. Please
Rationalize the denominator and simplify-[tex] \frac{ \sqrt{6} }{ \sqrt{3} - \sqrt{2} } [/tex]
White phosphorus, P4, is prepared by fusing calcium phosphate, Ca3(PO4)2, with carbon, C, and sand, SiO2, in an electric furnace.2Ca3(PO4)2(s) + 6SiO2(s) + 10C(
Would there be a problem or a major event in a horror story?
why might someone want to flee to afghanistan to seek a home in a new country
Please solve equations by completing square