beyonceigudia89 beyonceigudia89
  • 24-04-2018
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs 7.50 for 1kg Marie buys 200 grams of cheddar cheese how much does she pay

Respuesta :

ComDest
ComDest ComDest
  • 24-04-2018
Every kilogram has 1000 grams. So, if she buys 200 grams- convert to kilos.

200/1000= 0.2kg

Since the price is per kg, then multiply it by the converted weight.

7.50(0.2kg)=
Answer Link

Otras preguntas

Pulsars "blink" because they _____. are rotating release bursts of photons every few microseconds release burst of gamma rays when their surface is cracked have
CORRECTION: HELP Mr. Lewis will put a fence around her rectangular garden. The length of the garden is 9 5/6 yards The width of the garden is 5 1/4 yards How
how many solutions does the equation 8x+16=8x-6 have
What is 7 and a half hours + 6 and 3/4 hours + 7 and 1/3 hours ?
six more than three times a number is less than or equal to 69
Which is the best definition of responsibility? A. Handing the job over to another person B. Accountability for the result C. Strength of character D. Creativi
What conclusions can be drawn about the existence of carbon-12, carbon-13, and carbon-14? Question 5 options: These are forms of carbon and they accommodate 6 n
Why do poets repeat themselves?
there are 67 toys animals in the store then the clerk sell 19 toy animals how many toy animals are in the store now describe how you solve the problem
Which one of the following accurately pairs the blood vessel type with its function? A. Aorta – carry oxygen-poor blood only B. Arteries – carry blood to the