anmarieboudreau anmarieboudreau
  • 25-04-2018
  • Mathematics
contestada

mrs. katz bought 3 pounds of apples and a muffin for snacks. the apples cost $2.12 per pound. the muffin cost $1.95. how much did she spend?

Respuesta :

voice2242 voice2242
  • 25-04-2018
So, because there are 3 pounds of apples, you multiply the unit cost of each pound, $2.12, by 3. If you add that answer to the $1.96 for the muffin, you should get a total of $8.31. So, Mrs. Katz spent $8.31.
Answer Link
amiibosan
amiibosan amiibosan
  • 25-04-2018
If apples cost 2.12$ per pound, then 3 pounds of 2.12$ apples costs 6.36$!  Plus the muffin, which costs 1.95$, the grand total is 8.31$! (6.36+2.12=8.31)
Answer Link

Otras preguntas

Please help me please​
Given that R = 9 x + 8 y Find x when y = 8 and R = 4 Give your answer as an improper fraction in its simplest form.
What organelles are present in E.Coli cells found in cows
given points F(3,1), G(5,2) H(2,4), and J(1,6) Determine if segment FG and HJ are parallel, perpendicular, or neither.A parallel B perpendicular C neither ​
solve pls brainliest
Freud argued that human beings are rational and have free will to make choices to guide their lives. True False
Algebra II please help!
What are the equations
PLEASE HELP ASAP I WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWER IS CORRECT LOOK AT THE PICTURE​
i need help with spanish (unscramble the words)