Roby2326
Roby2326
25-04-2018
Mathematics
contestada
{18×[(5+15)÷4]+25}×12+16×3
Respuesta :
Аноним
Аноним
25-04-2018
{18 × [(5 + 15) ÷ 4] + 25} × 12 + 16 × 3
Do :
5 + 15 = 20
=
{18 × [20 ÷ 4] + 25} × 12 + 16 × 3
Do: 20 ÷ 4 = 5
= {18 × 5 + 25} × 12 + 16 × 3
Do: 18 x 5 = 90
= {90 + 25} × 12 + 16 × 3
Do: 90 + 25 = 115
= 115 × 12 + 16 × 3
Do: 115 x 12 = 1380
= 1380 + 16 × 3
Do: 16 x 3 = 48
= 1380 + 48
Do: 1380 + 48
= 1428
Answer: 1428
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 12+ )
Otras preguntas
a shopper paid $2.52 for 4.5 pounds of potatoes, $7.75 for 2.5 pounds of broccoli, and $2.45 for 2.5 pounds of pears. what is the unit price of each item she br
How do I work out this .....
What is the range of the given function? A. {x | x = –5, 1, 4, 6} B. {y | y = –7, –1, 0, 9} C. {x | x = –7, –5, –1, 0, 1, 4, 6, 9} D. {y | y = –7, –5, –1, 0,
What is the domain of the function shown in the mapping? A. {x | x = –5, –3, 1, 2, 6} B. {y | y = –9, –6, 0, 2, 4} C. {x | x = –9, –6, –5, –3, 0, 1, 2, 4, 6} D
Every society faces trade-offs because we live in a world of scarcity. Suppose a student-athlete has the opportunity to earn $1,000,000 next year playing for
2÷01[tex]2 \div 1 = [/tex]
Diffraction is the apparent ______________of sound waves around an obstacle. a. reflecting b. jumping c. bending d. transmitting
Smith Company produces desk lamps. The information for June indicated that the selling price was $25 per unit, variable costs were $15 per unit, and fixed costs
What is the range of the function on the graph? 1. all real numbers 2. all real numbers greater than or equal to 0 3. all real numbers greater than or equal to
Analytical CRM systems are the input for operational CRM systems. True False