isitobvious
isitobvious isitobvious
  • 25-04-2018
  • Mathematics
contestada

I need help with this onehelp me please I have to show work too

I need help with this onehelp me please I have to show work too class=

Respuesta :

timothy40454 timothy40454
  • 25-04-2018
Correct, because $.6 per ounce works for all of the number of ounces. Times 0.6 for all of the number of ounces on the left side (5,10,15,20) to find the result (cost of detergent)

y=.6x
Answer Link

Otras preguntas

What advantage did the five nations of Iroquois have in the seventeenth century
What happened as a result of humans settling down into agricultural villages? A. Social roles and work definition began to change. B. People sto
Kim wants to know how many families in her small neighborhood of 70 homes would participate in a neighborhood sports event. She put all the addresses in a bag a
A person jogs eight complete laps around a 400m track in a total time of 14.5 min. What is the average velocity?
In 2001, Mexico imposed a 20% tax on all soft drinks not made from cane sugar. High fructose corn syrup, which is made from corn, is often used in place of cane
What does "The Origin of the Robin" suggest about Ojibwa views of the parent-child relationship?
How many calendars does each student have on the LMS?
7. Which of the following would lower the pitch of a string instrument's sound? A. adding tension within the string. B. shortening the effective string le
You want to determine which part of a plant is actually sensitive to light for phototropism. Which of the following would be a good first experiment? A. Shi
solve the system of equations below 4x+y=16 and 2x+3y=-2