88emariel 88emariel
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

william purchases 1/2 dozen cookies for $5.88.Explain how you can determine the unit cost of the cookies.

Respuesta :

ineshrai2006 ineshrai2006
  • 29-04-2018
1/2 a dozen cookies is 6. If 6 cookies is $5.88 each cookie is $5.88/6

Answer Link

Otras preguntas

two friends are knitting scarves. Each scarf has 3 rectangles and 2/3 of the rectangles have stripes, If the friends are making 10 scarves, how many rectangles
Which cause and effect relationship in in the broken chain relates to the theme even when you have problems with your family in the end you can count on them
Moses L. Rodgers had considerable success in in California. A) quartz mining O B) the provisions business C) placer mining D) citrus farming
Select the correct answer. What causes a person to be sensitive to gluten and creates antibodies in the body? ОА. stress OB. celiac disease Oc. poor eating habi
When during the cell cycle are chromosomes visible
Jake wants to make a garden with a border in the corner of his yard. He has lumber in several different lengths. Which three lengths could NOT be used to make a
in debates leading up to the Three Fifths Compromise, northern states argued that A slaves should be able to buy their freedom after working for a certain numb
HELP PLZ ...........WITH ALL OF THEM
Help me out with the answer
which terms correctly represent a vector quantity and its respective unit