SmolSkele
SmolSkele SmolSkele
  • 26-04-2018
  • Mathematics
contestada

Could someone explain to me how to find the unit value for something?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 26-04-2018
unit cost would be found by dividing the amount spent ( total cost) by the quantity of items bought.

 for example if you bought 5 apples for 10 dollars
 the unit cost of the apple is 10 / 5 = 2 dollars per apple


Answer Link

Otras preguntas

please please i need help
Write an irrational number that can be added to the irrational number √28 to get a rational sum of 8.
Tonya has 2 quarts of orange juice. She shares it equally with three friends. How much juice will each person get?
1. What were the first deep-sea divers interested in?2-3.What are two problems that must be overcome in deep-sea diving?4. How deep could a diver go wearing a m
Solve the system by substitution. 1. y= 7x x − 7y = -48
tropic of cancer who did invent and which year? ​
find the measure of x.
HELLOO HELLO FELLOW HUMAN BEINGS WASTING POINTS AGAINNN MAKE SURE TO BE FIRST *blah blah blah* nothing inappropriate JUST BE RANDOM AND BE FUNNY TO FIRST WI
Match the following. Match the items in the left column to the items in the right column. 1 . faith convicts the world of sin 2 . memory an important faculty of
I need a good example of a time someone had to hide who they were or their emotions. It's a creative writing assignment for English.