piekb piekb
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Eight avocados cost $4. How much do 9 avocados cost?

i am dumb

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-09-2020

Answer:

4.50

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

8 avocados  9 avocados

---------------- = ---------------

4 dollars            x dollars

Using cross products

8x = 4*9

8x = 36

Divide by 8

8x/8 = 36/8

x = 4.50

Answer Link

Otras preguntas

Most of the cells in the human body are _____. haploid diploid
how might a trader improve his social status
which activity would reduce the biodiversity in a forest ecosystem
Which of these sentences exhibits proper capitalization? A. Next Saturday afternoon, we are traveling to the great city of London. B. Next Saturday Afternoon, w
A developer buys 1.2 acres of land at $41,000 per acre. How much does he pay for the land?
what is the unit rate for 64 ounces in 8 cups
This Supreme Court ruling stated slaves did not have a right to sue since they were not citizens, but merely property. Dred Scott Decision John Brown Decision J
A 10 cm3 block of paraffin (a type of wax) weighs 0. 085 N. It is carefully submerged in a container of gasoline. One cm3 of gasoline weighs 0.0069 N. a. What
free the three numbers greater than 20 that has 9 as a factor
Which of the following devices imparts ownership in a corporation? a. Bond b. U.S. Treasury Bill c. Savings account d. Stock