Nobodyishere7777 Nobodyishere7777
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Alonzo buys cheese from the local farmers market the graph below shows the cheese cost in cents versus its weight in ounces use the graph to answer the questions

Alonzo buys cheese from the local farmers market the graph below shows the cheese cost in cents versus its weight in ounces use the graph to answer the question class=

Respuesta :

andrewgravley26
andrewgravley26 andrewgravley26
  • 22-10-2021

Answer:

35 cents per 1oz

Step-by-step explanation:

there is a slope of 1 so the cost of 1 oz is equal to (1,1)

Answer Link

Otras preguntas

Predict the plot structure that will most likely be used to tell the following story. Luke Skywalker is a young man who, after discovering that he possesses a g
How to solve 2.5h - 15 = 4h
Which word is the subject in the sentence My best friend's birthday is today?
Which of the following is NOT a way of participating in the political process? a. Writing to your representative b. Displaying a bumper sticker c. Signing a
0.2% of what number is 12
Which belongs in the blank space of the chemical equation for the burning of fossil fuels below? Fossil fuel + _______ carbon dioxide + water + heat A. Oxygen g
Which one of the following choices is the best way to build muscle bulk? a. Eat a healthy, balanced diet and follow a regular fitness program. b. Use amino ac
in the figures below the cube shaped box is 6 inches wide and the rectangular box is 10 inches long 4 inches wide and 4 inches high how much greater is the voum
There are 32 students in a class. Of the students 3/8 are boys. How much boys are in the class. A.6 b.8 c.12 D.14
subtracting 8.263 from 13.48, you obtain