zackhooper17
zackhooper17 zackhooper17
  • 24-08-2017
  • Social Studies
contestada

What is the economic term for what you lose when using resources for something else

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-08-2017
opportunity cost is the answer

Answer Link

Otras preguntas

Let f(x) = 12 over the quantity of 4 x + 2. Find f(−1).
In forming a contract, the “meeting of the minds” is _____.
if 3 1/2 pounds of bananas cost $1.96 how much would one pound cost
Is 12/18 proportional to 20/30
Complainer in the business or workplace
Which best describes the results of the Holocaust? About 11 million people, including about 6 million Jews, were systematically murdered by the Nazis. About 6
Which is an example of a competitive relationship? A. silverfish protected by army ants as they walk with them in the jungle B. ticks feeding off the blood o
according to the declaration of independence when should the people have the right to change their government
Can you help me PLEASE!!!!!!!!!! In science? Which is an example of a competitive relationship? A. silverfish protected by army ants as they walk with them in
Which of the following words is of Anglo-Saxon origin? the slowly look all answers